ضمیر ناخوداگاه

چگونگی حذف افکار منفی با راحترین شیوه

بدون دیدگاه

برای حذف افکار منفی تکنیک هایی متفاوتی ارائه شده است .  زمانی که شما سعی می کنین قانون جذب رو توی زندگی تون به کارببرین ، غلبه بر تفکرات منفی و حذف افکار منفی یکی از بزرگترین چالش هایی است که ممکنه با اون مواجه بشین .
با این وجود ، حتی اگه شما همه این ابزار فوق العاده ای رو که به شما کمک می کنن تا مثبت فکر کنین رو به کار ببرین و به آینده ای درخشان امیدوار باشین ، همچنان در حال مبارزه با باورهای محدود کننده  هستید .

باورهایی که محصول زندگی گذشته شماست و خیلی از این باورها به طور ناخواسته روی زندگی تون تاثیر می ذارن و تصویر ذهنی شما رو از یک زندگی بهتر مختل می کنن و مسیر زندگی دلخواه شما را منحرف می کنن .
خوشبختانه ، راه های کاربردی زیادی وجود دارن که به شما کمک می کنن تا از این تفکرات منفی خلاص بشین .
در این جا به پنج روش موثر برای حذف افکار منفی  اشاره می کنیم :

شماره یک: توقّف تفکّر حذف افکار منفی

وقتی متوجه می شین که افکار منفی و یا تصاویر ناخوشایندی دارن وارد ذهن شما میشن ، سعی کنین به خودتون بگین ” دست نگه دار ! ” .

اگه تنها هستین ، می تونین این عبارت رو با صدای بلند بگین اما اگه این رو فقط توی ذهنتون هم تکرار کنین می تونه خیلی موثر باشه .
به یاد داشته باشید ذهن شما عالیجنابه  و از دستور شما اطاعت می کنه ! اگه دوست دارین می تونین از عباراتی قوتی تر از “دست نگه دار” استفاده کنید . مثلا ؛ ” از ذهن من برو بیرون ” یا حتی از یک عبارت بی ادبانه که رنگ اجبار را به ذهن متبادر کنه .
در مورد کسانی که تحت تاثیر کلمات قرار نمی گیرن ، تصاویر قدرت بیشتری دارن.
زمانیکه سر و کله افکار مزاحم پیدا میشه ، به عنوان مثال شما می تونین تصویر یک تابلوی توقف قرمز درخشان رو توی چشم ذهنتون تصور کنین .
همچنین رویکردی های مستقیم بیشتری برای توقف تفکرات وجود دارن .
به عنوان مثال ، شما می تونین تاکتیک قدیمی شست و شوی صورت تون با آب و یا تغییر جهت تفکرات تون رو امتحان کنین .
یا اینکه بعضی از مردم دوست دارن از شماره ۱۰۰ تا شماره ۱ به صورت معکوس بشمارن .

شماره دو : عبارت های تاکیدی مثبت

شما می تونین عبارت های تاکیدی مثبت رو به چند روش مورد استفاده قرار بدین .
اولا ، اونها ممکنه شبیه به تکنیک های توقف تفکرات به کار برده بشن .
به عبارت دیگه ، شما باید به محض اینکه احساس کردید یک تفکر منفی داره به سمت شما میاد ، بلافاصله یک عبارت تاکیدی رو بگین که مخالف اون تفکّر منفی باشه .
به عنوان مثال ، اگه شما دارین از قانون جذب استفاده می کنین تا همسر آینده تون رو به زندگی تون جذب کنین ، و متوجه می شین که دارین به این فکر می کنین که شما لیاقت عشق رو ندارین ،

می تونین به خودتون بگین : ” من یک انسانِ ارزشمند و دوست داشتنی هستم و یک رابطه فوق العاده رو به زندگی خودم جذب می کنم .”

دوما ، تکرار عبارت های تاکیدی به طور روزانه ، طرز فکر شما رو تغییر میدن و این عبارت های تاکیدی رو به ابزاری قدرتمندی تبدیل می کنه حتی اگه شما از قبل احساس خوبی داشته باشین .
عبارت های تاکیدی تون رو با دقت طراحی کنین و سعی کنین وقتی اونها رو توی آینه به خودتون می گین ، با خودتون ارتباط چشمی برقرار کنین .

شماره سه: اعمال محدودیت

اگه شما مدت هاست که دارین با افکار منفی زندگی می کنین ، شاید فکر کنین که این باور که شما می تونین به طور ناگهانی تغییر کنین ، واقع بینانه نیست .

توی چنین شرایطی به نظر می رسه که حتی عبارت های تاکیدی و تکنیک های توقف تفکرات هم تنها منفی نگری رو به تاخیر میندازن .
اگه این برای شما آشناست ، هر زمان که نوبت تفکرات منفی شد ، شاید بهتر باشه که چند هفته ای محدودیت هایی رو برای خودتون اعمال کنین .
در اینجا منظور ما اینه که شما برای دوره زمانی ثابت و محدودی ، اجازه ورود افکار منفی به ذهنتون رو بدین و تعهد بدین که توی سایر اوقاتِ هفته به زور اونها رو متوقف کنین و با اونها مبارزه کنین (حذف افکار منفی) .

وقتی شما اطمینان داشته باشین که زمانی رو برای بررسی این افکار خواهید داشت ، ممکنه اونها رو ضعیف تر ببینین و متوجه بشین که اونها توانایی کمتری برای چیره شدن بر ذهن شما دارن .
به علاوه ، خیلی از مردم متوجه میشن زمانی که به اون ساعتهای برنامه ریزی شده شون می رسن ، اونها حتی نمی تونن به هیچ چیز دیگه ای که به افکار منفی اجازه وارد شدن به ذهن شما رو بده ، فکر کنن و این در واقع به اونها کمک می کنه تا این الگوی رفتاری رو رها کنن .

شماره چهار: نوشتن و نابود کردن

اگه افکار منفی به یک احساس قوی مثل ترس ، عصبانیت یا حسادت مرتبط باشن ، سعی کنین همه اون ها رو بنویسین .
یک خودکار و یک کاغذ بردارین و همه اون چیزهایی که باعث به وجود اومدن افکار منفی میشن رو بنویسین .
بعدش شما می تونین توی یک حرکت نمادین که تعهد شما رو نشون میده ، به هر شکلی که دوست دارین این کاغذ رو از بین ببرین .
به عنوان مثال می تونین اون کاغذ رو پاره کنین ، مچاله اش کنین ، اون رو بسوزونین و یا اون رو خط خطی کنین .

برای کسانی که نمی تونن به خوبی با کلمات دلایل خودشون رو ابراز کنن ،استفاده از روش های هنری می تونه تاثیر مشابهی داشته باشه .
به عنوان مثال ، شما می تونین مجسمه ای رو که نماد منفی نگری شما باشه ، بسازین یا رنگش کنین و بعد نابودش کنین (یا شکلش رو تغییر بدین) .
هدف این تکنیک (حذف افکار منفی) اینه که یک نوع نمایش فیزیکی از منفی نگری های شما به دست بیاد تا اینکه شما بتونین به شکلی راضی کننده و نمادین اون رو از بین ببرین .

شماره پنج: فقط بخاطر اینکه…

زمانیکه احساس می کنین که دارین به سمت منفی نگری هدایت می شین ، شما می تونین تلاش کنین و با خودتون صحبت کنین .
توی این تکنیک(حذف افکار منفی) شما باید جمله مناسبی رو پیدا کنین که بتونین اون رو بلند به خودتون بگید .

برای اینکه متوجه بشین که قدرت شما از واکنش های بدنی شما بیشتر است و با گذشت زمان اون قدرت رو افزایش بدین .
سعی کنید این رویکرد رو با کشیدن نفسی عمیق انجام بدین . برای اینکار می توانید از جمله هایی مثل اینها استفاده کنید

” فقط به خاطر اینکه من رابطه های بدی رو تجربه کرده ام ، دلیل نمیشه که این کار رو با بدنم بکنم”

و یا

” فقط به خاطر اینکه توی پیدا کردن یک شغل مناسب به مشکل خورده ام ، دلیل نمیشه که نتونم توی آینده کار خوبی رو پیدا کنم ” .

با تمرین این تکنیک ها مطمئن باشید میتونید به طور قابل توجهی به حذف افکار منفی از ذهنتون اقدام کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

عالیجناب ذهن
 

نا آشنایی با قوانین ذهن ریشه همه نارضایتی ها، محدودیت ها، فقر، اضطراب ها و ناهماهنگی هاست و آگاهی از « اصول لایتغیر ذهنی» کلید تحقق بزرگترین، جنون آمیزترین و بلندپروازانه ترین رویاهای شماست

مجوزها